Profilaktyka jest bardzo istotnym elementem pozwalającym na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu od najmłodszych lat przez długie lata.
Związana jest ona z systematycznymi wizytami kontrolnymi połączonymi z instruktażem higieny, oraz zabiegami profilaktycznymi jak lakowanie, lakierowanie zębów, scaling /usuwanie kamienia nazębnego/, piaskowanie, fluoryzacji.

profilaktyka zdrowych zębów - odwiedziny dzieci

  

Lakierowanie zębów

  

Lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów oraz zwiększenie odporności zębów na próchnicę. Im więcej fluoru wchodzi w skład struktury szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na czynniki zewnętrzne powodujące demineralizację, a następnie próchnicę. Dlatego fluor stanowi składnik każdej pasty do mycia zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Profesjonalna fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym polega na stosowaniu lakierów o znacznie wyższym stężeniu fluoru w porównaniu z produktami używanymi standardowo w domu. Preparaty te mogą być stosowane tylko pod kontrolą higienistki lub lekarza dentysty, gdyż niewłaściwe dawkowanie może być szkodliwe.

Zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzony po gruntownym wyczyszczeniu zębów, ponieważ tylko takie przygotowanie zapewnia wysoką skuteczność.

 

Lakowanie

Zabieg polegający na lakowaniu bruzd jest zabiegiem profilaktycznym, który dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych świeżo wyrżniętych. Budowa anatomiczna tych zębów (powierzchnie zgryzowe) sprzyja zaleganiu bakterii w bruzdach już w momencie wyrzynania się zęba.

Głębokie bruzdy nie są dostatecznie opłukiwane przez ślinę oraz oczyszczane w trakcie zabiegu mycia zębów. Włosie szczoteczki ma większą średnicę niż bruzda, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe.

Aby zabezpieczyć wyrzynający się ząb przed próchnicą zabezpiecza się bruzdy lakiem szczelinowym. Zabieg ten jest bezbolesny i w pełni komfortowy dla pacjenta. Wykonuje go lekarz stomatolog lub higienistka.

profilaktyka zdrowych zębów

 

ICON – leczenie przebarwień

Metoda ICON pozwala na bezinwazyjne delikatne leczenie przebarwień i wczesnej próchnicy. Leczenie metodą ICON polega ona na powlekaniu zęba materiałem infiltrującym w strukturę zęba, co pozwala na zamknięcie mikroszczelin w szkliwie zębowym. Po leczeniu plamy stają się niewidocznymi.

 

 

 

Zobacz również:

Ortodoncja

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia dziecięca

Stomatologia estetyczna

Leczenie endodontyczne

Protetyka

RTG Zębów

Dentysta Nowy Sącz cennik

 

Nasza przychodnia realizuje szeroki zakres usług stomatologicznych i ortodontycznych, a także usługi z zakresu stomatologicznych zdjęć rentgenowskich.

Godziny Otwarcia

Pon - Czw:  8:00 - 20:00

Pt:               8:00 - 15:00 

Sob - Nie:   Nieczynne

Adres

ul. Moniuszki 13,
33-300 Nowy Sącz

Email: ortodent@ortodentns.pl
Tel: (18) 441-26-46
Kom: +48 602-740-704